С шествие по булеварди и улици на Кърджали таксиметрови шофьори се присъединиха към националния протест на таксиметровия бранш заради поскъпването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“.
С празнична програма в Деня на християнското семейство, Домът за стари хора в Разград отбеляза 20 години от своето създаване. Тържеството уважиха представители на общината, на социални институции и малки приятели на възрастните хора от детски градини и училища в града. Водосвет за здраве отслужи отец Димитрий. Той пожела на екипа и ползващите услугите на Дома още дълги години да честват този празник заедно.
Приветствие по повод юбилейната годишнина към гостите, потребителите и служителите отправи директорът на Дома за стари хора Айше Еюбова. „Днешният ден, когато се чества Денят на християнското семейство, за нас е двойно по-вълнуващ, защото на този светъл празник преди 20 години официално е открит в реновираната ни сграда Домът за стари хора в Разград“, каза Еюбова. Тя отбеляза, че Денят на християнското семейство е повод да се замислим, да отворим душите и съ
Актьорът Димо Алексиев се връща в ареста, реши окончателно Софийският градски съд.
Съдът на първа инстанция пусна Алексиев от ареста, след като на 12 ноември актьорът беше задържан зад волана след употреба на алкохол. Проба на място е установила, че той е шофирал с 1,49 промила алкохол в кръвта.
На 9 февруари 2022 година районният съд е одобрил споразумение с Димо Алексиев за същото престъпление. Тогава той е бил заловен да кара с 1,69 промила и е получил три месеца условно, с три години изпитателен срок.
Бургаският апелативен съд остави в ареста мъж от Ямбол, обвинен в убийство на майка си. Апелативните магистрати потвърждават за втори път постановената от Окръжен съд – Ямбол най-тежка мярка за неотклонение „задържане под стража“, съобщават от въззивната инстанция.
Мъжът с инициали Д. М. е привлечен към наказателна отговорност за това, че около 09:30 часа на 4 юли тази година, в жилище на ул. „Полковник Бакланов“ в Ямбол умишлено е умъртвил майка си, чрез нанасяне на множество удари по главата и тялото .
Обвиняемият за втори път обжалва мярката за неотклонение. Апелативният съдебен състав отхвърля доводите на защитата за наличие на причини от здравословен характер за изменение на мярката в по-лека. Определението е окончателно, посочват от съда.
За престъплението законът предвижда от 15 до 20 години лишаване от свобода, дож
За осма поредна година на съвместна церемония двойки от Казанлък ще отбележат 50 години съвместен живот. Това съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Инициативата за златните сватби е на кмета на общината Галина Стоянова, а празникът ще бъде на 11 декември.
От Общината призовават всички, които са сключили граждански брак в Казанлък през 1974 година, да заявят желанието си за участие в тържествената церемония на телефон 0431 99 546. Заявки се приемат до 4 декември.
По данни на администрацията се очаква в церемонията да вземат участие почти 120 двойки. Те ще бъдат част от тържество, изцяло организирано от кмета, като подарък за техния празник.
Както съобщихме, през 2023 година общо 64 двойки подновиха своите брачни обещания на обща церемония в Казанлък.
За средните, високите и най-високите части на Шумен се очаква да бъде спряно водоподаването до 20:00 часа днес, заради извършване на профилактика на Помпена станция „1300“, съобщават на сайта си „Водоснабдяване и канализация“ (ВиК).
Оттам уточняват, че заради профилактиката на помпената станция се очаква да бъде нарушено водоподаването и в останалата част на града.
Заради профилактика на помпена станция вчера бе спряно водоподаването и към шуменския квартал "Макак", с. Белокопитово и с. Панайот Волов.
Кметът на община Шумен проф. Христо Христов каза на 12 ноември: "Искаме държавата да определи проблема с водата в община Шумен за основен приоритет".
Над 200 шуменци протестираха на 8 ноември срещу липсата на вода и ниското качество на водата в областния град.
Колоната тръгна от стадион "Арена Арда" и премина по бул. “Беломорски“ през автогарата, покрай Районното управление, за да се отправи към най-големия квартал в града – кв. “Възрожденци“. По бул. “Хр. Ботев“ ще достигне до известния в града като новия мост, от който отново ще се върне в центъра.
Не мисля, че е редно да се вдигат на определен бранш така разходите. По-добре е да се създаде „бонус-малус“ система, която е индивидуална за всеки, според това кой колко нарушения има, коментира таксиметровият шофьор Стефан Чилингиров. Според него не е справедливо застраховката да е еднаква за хора с нарушения и за такива като него, които нямат нарушени през последните пет години.
По думите на таксиметровите шофьори увеличението е в пъти. От 240 лв., към днешна дата, застраховката „Гражданска отговорност“ за техните автомобили вече е от 650 лв. – най-евтината, до 3700 лв. и нагоре.
Протестиращите коментираха също, че застраховката е увеличена само за такситата и сумите надхвърлят дори застраховката на камионите с опасен товар. Според таксиметровите шофьори не са верни посочените мотиви за увеличението, а именно, че с участието на таксиметрови коли стават най-много пътнотранспортни произшествия и най-много застрахователни премии се изплащат по такива катастрофи.
Таксиметровите шофьори казаха и, че повишената застраховка „Гражданска отговорност“ ще повлияе на крайния потребител на тяхната услуга.
Една от първите задачи на възстановителното правосъдие е да поправи стореното. Докато конвенционалното право следи за спазването на закона, възстановителното се опитва да възстанови справедливостта такава, каквато е според страните. То поставя в центъра човека, а не законите. Това обясни Елена Евстатиева, председател на Асоциацията за възстановително правосъдие. Асоциацията организира днес в София кръгла маса на тема „Обещанията на възстановителното правосъдие в един поляризиращ се свят“, която е в рамките на Международната седмица на възстановителното правосъдие.
Възстановителното правосъдие се опитва да се допита до жертвите какво според тях би трябвало да се случи след престъплението, за да могат те по-лесно да се възстановят, обясни Евстатиева. Често представата на жертвите за справедливост е различна от тази на закона, каза още тя.
Възстановително
Трафикът на камиони по магистрала "Марица" към Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Капитан Андреево" вече е нормализиран. Към тази сутрин вече няма опашки от товарни автомобили, които престояват на пътното платно в очакване да пресекат границата, съобщи началникът на КАТ - Хасково Димо Чобанов.
Кризата с движението започна от 16 ноември, когато Турция спря временно обработката на камиони на пункта "Капъкуле" заради плановото въвеждане на етап пет на европейската система за транзит NCTS. Трафикът бе възстановен на 18 ноември в 0:50 часа след полунощ. В резултат на мярката по аутобана "Марица" обаче се образуваха опашки от тирове, които в някои моменти достигнаха 40 километра преди "Капитан Андрево".
Преди два дни "тапата" от тежки превозни средства започна да намалява.
В същото време за последното денонощие до 8:00 часа тази сутрин на ГКПП "Капита
Депутати от „Продължаваме Промяната“ се срещнаха с представители на таксиметровия бранш във връзка с драстичното поскъпване на застраховката „Гражданска отговорност“, съобщиха от пресцентъра на партията.
Според таксиметровите шофьори от началото на октомври тази застраховката се е вдигнала между три и 16 пъти – от 300 лв. на кола на хиляда до пет хил.-шест хил. лева, което е непосилно за такситата и ги изправя пред фалит, посочват от формацията.
„Продължаваме Промяната“ заяви подкрепа за протеста на таксиметровите шофьори. Според народните представители става дума за картелно споразумение между застрахователните компании и по случая трябва да бъде сезирана Комисията за защита на конкуренцията (KЗК). Депутатите от „Продължаваме Промяната“ припомниха, че ръководството на КЗК, в лицето на майката на депутата
Как без ток и вода и ще развиваваме селата и ще връщаме младите хора в тях, попитаха на пресконференция в Кюстендил кметът на село Рашка Гращица, община Невестино, Светослав Сухарски и Елена Начева, която стопанисва детски лагер в невестинското село Смоличано.
Двамата разказаха, че от няколко седмици електричеството в населените места в общината постоянно спира, а при първия сняг през миналата седмица местните са били без ток в продължение на четири денонощия. "Имаме млади семейства с деца, имаме възрастни хора с придружители, но никой не се интересува как се справят тези хора", каза Елена Начева. "Всички говорим за развиване на селските райони - как ще ги развием тия селски райони като ние нямаме елементарни условия на живот", допълни още тя.
"Електричеството спира при лек снеговалеж, за часове. От десетина дни насам ежедневно стават прекъсвания, за по 30 пъти дневно.
Общинският съвет в Самуил ще разгледа Годишната програма за развитие на читалищната дейност в общината за 2025 г., сочи информация на сайта на местната администрация.
Според предварителните материали по дневния ред предстои да бъде актуализирана разходната част на бюджета на Община Самуил и капиталовия списък за 2024 година. Съветниците ще обсъдят и приемат също изменения и допълнения в Програмата за управление и разпореждане с имоти – общинска собственост. Сред точките от дневния ред са още актуализиране на списъка на пътуващи учители и педагогически персонал, както и отпускане на еднократни помощи на нуждаещи се от общината.
Материалите за заседанието са публикувани на страницата на Община Самуил, в секция Общински съвет.
В началото на месеца местният парламент проведе изнесено заседание. Една от гласуваните с единодушие докладни бе за отпускане